środa, 11 maja 2022

Wiosenne przepisy kulinarne

     Początek maja to dla zielarza okres obfitości. Niegdyś to był jeszcze przednówek, kiedy z utęsknieniem czekało się na zielone, będące miłą odmianą po zeszłorocznych, kiełkujących już ziemniakach i jedzonej do znudzenia kiszonej kapuście.

Dziś nie odczuwamy już braku świeżych warzyw o tej porze roku, niemniej ja zawsze się cieszę na potrawy z zielska, teraz smakujące najlepiej. Ostatni weekend upłynął mi pod znakiem zbiorów i kucharzenia. Obowiązkowa zupa z młodego szczawiu,

lemoniada cytrynowa z miętą, słodzona ksylitolem i stewią, jajecznica z kurdybankiem... i oczywiście nieoceniony mniszek, z którego liści robię sałatkę (sok jest gorzki, więc posiekane liście trzeba dobrze wymoczyć), a z kwiatostanów - syrop i ocet.

ZUPA SZCZAWIOWA

Składniki: 2 litry wywaru mięsnego lub warzywnego, ok. 500g młodego szczawiu, 4 jajka, 1 młoda marchewka, 1 pietruszka, pół selera, 1/2 szklanki kwaśnej śmietany, 1 łyżka stołowa masła (najlepiej klarowanego), 1 łyżka mąki, 4 ziarnka ziela angielskiego, 2 liście laurowe

Wykonanie: Marchewkę, pietruszkę i seler dokładne umyć, obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Wrzucić do garnka, zalać bulionem. Dodać ziele angielskie i liście laurowe. Gotować na średnim ogniu do czasu aż warzywa zmiękną. Szczaw dokładnie umyć, osuszyć i posiekać W rondelku rozpuścić masło, a następnie wrzucić szczaw. Dusić kilka minut co jakiś czas mieszając. Po tym czasie dodać szczaw do wywaru. Zmniejszyć ogień. Śmietanę dokładnie wymieszać z mąką. Dodać kilka łyżek zupy, żeby zahartować, wymieszać i całość wlać do garnka. Gotować jeszcze kilka minut mieszając. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać z jajkami ugotowanymi na twardo (w wersji bardziej wytwornej można jajka kurze zastąpić przepiórczymi).


JAJECZNICA Z KURDYBANKIEM 
Składniki: 3 jajka, 2 łyżki śmietany, 3 łyżki pokruszonego białego sera, 1 łyżka posiekanego kurdybanka, sól, pieprz, masło.
Wykonanie: na patelni roztopić masło, wlać jajka rozkłócone z kurdybankiem, dodać ser, śmietanę, smażyć 3 minuty, doprawić solą z pieprzem.

SYROP Z MNISZKA
 Składniki: 1 l kwiatów, 1 l wody, 2 cytryny, 1 kg cukru.
Wykonanie: Kwiaty przebrać i dokładnie oczyścić. Umieścić je w dużym garnku, a następnie zalać zimną wodą. Gotować przez ok. 15 minut, a następnie odstawić na 24 godziny. Po upływie tego czasu przez sito odcedzić powstały wywar. Dodać sok z cytryn oraz cukier. Całość gotować na najmniejszym ogniu – aż do uzyskania konsystencji syropu. Gotowy syrop przelać do małych słoiczków. Można przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

LEMONIADA CYTRYNOWA  Z MIĘTĄ 
Składniki: 2 l wody, 2 cytryny, 2 limonki, kilka gałązek mięty, 2 łyżki miodu (lub więcej wg własnego smaku), kostki lodu.
Wykonanie: Cytryny i limonki sparzyć i dokładnie umyć. Przeciąć na połówki. Wycisnąć sok z trzech połówek cytryny i z trzech limonek. Do butelki lub dzbanka wlać wodę, wyciśnięte soki, dodać miód i wymieszać do rozpuszczenia się miodu. Pozostałe części cytrusów pokroić w plasterki, dodać do lemoniady wraz z miętą i kostkami lodu.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz